Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Paulina Antoniak
Paulina Antoniak | 
aktualizacja 

Estonia i Litwa zaapelowały o bardziej konkretne kroki wobec Rosji. Pakiet unijnych sankcji: "niewystarczający"

Litwa i Estonia zaapelowały o bardziej zdecydowane działania wobec Kremla. Wskazują, że pakiet unijnych sankcji jest niewystarczający i wskazują na konieczność szybkiego przejęcia zamrożonych rosyjskich aktywów.

Estonia i Litwa zaapelowały o bardziej konkretne kroki wobec Rosji. Pakiet unijnych sankcji: "niewystarczający"
Premierka Litwy Kaja Kallas powiedziała, że uważa, iż należałoby zająć się zamrożonymi rosyjskimi aktywami (GETTY, Anadolu)

W wywiadzie dla "Financial Times" premierka Estonii Kaja Kallas powiedziała, że uważa, iż należałoby zająć się zamrożonymi rosyjskimi aktywami – najlepiej jeszcze przed wyborami w Stanach Zjednoczonych, gdyż, jak wskazała, jest to "zawsze burzliwy czas".

Kallas wyjaśniła, że byłby to istotny ruch mogący w znacznym stopniu pomóc Ukrainie i doprowadzić do zakończenia wojny.

- Jest to narzędzie presji ekonomicznej, jaką można wywrzeć na rosyjską gospodarkę, aby doprowadzić do punktu krytycznego tej wojny – stwierdziła Kallas w rozmowie z "Financial Times".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Upada podpora systemu Putina. "Możliwości się wyczerpują"

Pod koniec stycznia 2024 roku ambasadorowie państw członkowskich przy UE doszli do porozumienia w sprawie propozycji Komisji Europejskiej, aby dochody z zamrożonych aktywów Rosji przeznaczyć na działania wspierające odbudowę Ukrainy. Od początku wojny Unia Europejska zamroziła ok. 200 mld euro rosyjskich aktywów.

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis uważa, że pakiet unijnych sankcji wobec Rosji jest niewystarczający. Swoją opinię w tej sprawie przedstawił 19 lutego podczas obrad ministrów spraw zagranicznych w Brukseli.

- Cała dyskusja (dotycząca nowego pakietu sankcji) nie jest adekwatna do sytuacji na linii frontu, gdy Ukraińcy mierzą się z problemem braku broni – powiedział polityk w Brukseli.

Landsbergis stwierdził ponadto, że "jeżeli Ukraina upadnie, my będziemy następni". Proponowany przez Unię pakiet sankcji wobec Rosji minister ocenił jako "istotny, ale nie przystający realiom".

Proponowany przez UE nowy pakiet ma objąć blisko 200 podmiotów prawnych i osób fizycznych.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić